Tygr (Panthera tigris)
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: šelmy (Carnivora)
Čeleď: kočkovití (Felidae)
Podčeleď: velké kočky (Pantherinae)
Rod: Panthera
Druh: tygr džunglový (Panthera tigris)
Charakteristika: Tygr je největší kočkovitá šelma, která se dělí do několika poddruhů. Černě pruhovaná srst pomáhá tygrovi splynout s okolím, protože narušuje jeho obrys těla. Byli zaznamenáni i černí tygři. Na rozdíl od koček jsou tygři výbornými plavci a neváhají skočit do vody. Naopak šplhání po stromech se nejraději vyhnou. Mláďata jsou celkově světlejší než dospělí.
Nežijí ve skupinách, ale jsou to samotáři. Teritorium si zakládají různými způsoby, např. močí nebo škrábáním do kůry. Samec zjistí podle pachu, jestli se v jeho území nachází samice v říji a jen tehdy jí dovolí vstup do svého teritoria. Nezůstanou spolu déle než dva týdny během období páření.
Potrava: Tygři loví spíše velká zvířata, hlavně kopytníky, např. jeleny sika, antilopy, divoká prasata, často i tak velká zvířata, jako jsou např. buvoli. Dokáží spořádat až 30 kg masa najednou. Na lov se vydávají převážně v noci, proto mají velmi jemný sluch. Někdy za kořistí putují hodně daleko. Většinou jsou úspěšní v jednom z deseti až dvanácti pokusů, takže se tygr rozhodně nenasytí každý den. Bez potravy vydrží dlouho, hlad bystří jeho smysly. Tygr uloví cca 50 kusů kořisti ročně, tzn. že se nají každý osmý den. Svou kořist obvykle odtáhnou a ukryjí v podrostu a po několik dní se k ní vracejí, dokud na ní nezbyde kousek masa.
Lov: Tygr nepatří mezi nejrychlejší běžce a tak postupuje při každém pokusu o stržení zvěře velice rozvážně. Samotnému útoku předchází číhání a pomalé, plíživé přibližování se ke kořisti na co nejkratší vzdálenost. Přitom stačí neopatrný šramot či zapraskání větvičky a oběd mizí v nenávratnu. Většina útoků je vedena zezadu. Tygr není vytrvalý běžec, proto vyráží na krátkou vzdálenost bleskovým útokem. Snaží se využít dalekého skoku s dopadem na kořist, anebo krátkou honičku s rychlým kličkováním, při které se snaží zaútočit silnými předními tlapami.
Kořist usmrtí prokousnutím hrdla, menším zvířatům často mocným skusem v týlu zlomí vaz. Nejčastějším způsobem, kterým tygr svoji kořist usmrcuje, je škrcení. Zachytí kořist svými ostrými drápy a zakousne se jí zespodu do krku. Obrovským tlakem svých velkých čelistí na průdušnici zamezí přístupu vzduchu a kořist udusí. Menší kořist zabíjí pouhým úderem silné tlapy.
Poddruhy tygra džunglového:
tygr bengálský
tygr ussurijský
tygr sumaterský
tygr indický
tygr indočínský
tygr čínský
tygr jávský
tygr malajský
tygr balijský
tygr kaspický