Krokodýl
Napsal:
15 pro 2012 20:12
od Styx Lupin
Krokodýl nilský (Crocodylus niloticus)
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: plazi (Reptilia)
Řád: krokodýli (Crocodilia)
Čeleď: krokodýlovití (Crocodylidae)
Rod: krokodýl (Crocodylus)
Druh: Krokodýl nilský (Crocodylus niloticus)
Re: Krokodýl
Napsal:
15 pro 2012 20:13
od Styx Lupin
Popis: Krokodýl nilský je tmavě olivový až šedý s příčnými tmavšími pruhy. Má dlouhé čelisti s 64 až 68 ostrých zubů, vyčnívajících z tlamy, i když je zavřená. Muže s nimi jen kousat, ne žvýkat. Mezi prsty má plovací blány. Jeho ocas i hřbet je pokrytý výstupky. Hlava je úzká a dlouhá. Samec je podstatně větší než samice. Krokodýl nilský ve vodě plave díky mohutného ocasu, který se hodí i k lovu. Druh většinou žije samostatně, někdy i ve skupinách. Samci jsou agresivní a zabíjí i jiné krokodýly a mláďata. Rekordní délka krokodýla nilského je mezi 6 a 7 metry a za dobrých podmínek se tento druh dožije nad sto let.
Výskyt: Krokodýl nilský žije téměř po celé Africe. Vyskytuje se všude, kde se nachází voda, např. močály, potoky, řeky, jezírka.
Potrava: Krokodýl je dobrý lovec. Jeho oběti tvoří plazi, savci a ptáci. Díky svému ocasu dokáže vystřelit nad vodu a ulovit ptáka na větvi. Taktéž může chytit antilopy, jiné krokodýly, buvoly, lvy, gepardy nebo pakoně. V některých případech dokáže ulovit i malého slona nebo hrocha. Jeho velkou nevýhodou je to, že nemůže kousat, proto kusy masa polyká celé. Krokodýl má v čelistech neuvěřitelný stisk, dokáže jimi vyvinout sílu až 13 kN.
Rozmnožování: V období páření samice vydávají hluboké zvuky. Po páření si samice vyhrabe díru, hlubokou cca 50 cm a naklade do ní 20 až 80 vajec a zahrabe je. Po dobu inkubace jámu hlídá před predátory a když se mláďata vylíhnou, odnáší je do vody. Mláďata se rychle osamostatní.