Klokan obrovský (Macropus giganteus))Popis: klokan obrovský je velký, převážně šedý klokan, s délkou těla až 120 centimetrů a hmotností až 65 kilogramů. Vyskytuje se v celé východní Austrálii, jak v řídkých eukalyptových lesích, tak i v travnatých stepích téměř bez stromového porostu. Je nejrozšířenějším klokanem sušších oblastí.
Způsob života: Klokan obrovský žije v tlupách, které tvoří velký dospělý samec, dvě až tři samice s mláďaty a dva až tři mladí samci. Jako u ostatních velkých klokanů jsou samci mnohem větší než samice a mohou dosáhnout dvakrát či třikrát větší váhy. Občas můžeme pozorovat samce při soubojích o samičku, soupeřit i o potravu či o místa k odpočinku, pokud je jich nedostatek. Protivníci se postaví proti sobě a snaží se, opřeni o svalnaté ocasy, vzájemně se kopnout silnýma zadníma nohama do břicha.
Potrava: Pase se zejména v noci, především na trávě, někdy si ale pochutnává i na listí keřů a okusuje i nízké stromy.
Rozmnožování: Březost u klokana obrovského trvá 36 dnů. Většinou se narodí jedno mládě, které je velmi malé, holé a slepé. Pomocí drápků na předních nohách se mládě doplazí srstí matky až do vaku, kde se přisaje k prsní bradavce. Bradavka se prodlouží, její konec zduří a mláděti srostou ústní koutky, takže visí pevně na bradavce. Mládě ještě nemůže samo sát a samice mu sama několikrát za den vstříkne mléko do tlamičky. Mláďata klokana obrovského poprvé opouštějí vak asi po 11 měsících, mateřské mléko však sají až do věku 18 měsíců. Pokud dojde k oplození dalšího vajíčka ještě během doby, kde je mládě ve vaku, nové embryo zůstává v děloze v klidu do chvíle, než předešlé mládě opustí vak. Mláďata poté začnou žít sama.
Zajímavost: U klokana obrovského byly zaznamenány skoky o délce 13,5 metru.